پیشی گرفتن ایران از ترکیه در تولید مقالات پراستناد دنیا

پیشی گرفتن ایران از ترکیه در تولید مقالات پراستناد دنیا

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)سهم ایران از مقالات پراستناد دنیا در سال 2016 را ۲.۲ درصد ذکر کرد و گفت: در سال ۲۰۱۶ سهم ترکیه از مقالات پراستناد دنیا ۹ دهم درصد است.

به گزارش ایسنا دکتر محمدجواد دهقانی با اشاره به داده‌های پایگاه استنادی ISI تا 4 تیرماه سال جاری با تاکید بر این که این داده‌ها نشان می‌دهد که تولید علم برتر در ایران در حال افزایش است، اظهار کرد: به طور میانگین از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۵ هر ساله حدود 2 میلیون مدرک در پایگاه وب آو ساینس تامسون رویترز (ISI) نمایه شده‌اند.

وی ادامه داد: در مجموع از سال ۲۰۰۶ تاکنون بیش از 21.5 میلیون مدرک در ISI نمایه شده است که از آن تحت عنوان «تولید علم» نام برده می‌شود.

دهقان خاطر نشان کرد: از این میزان حدود ۱۹ میلیون مدرک در معتبرترین مجلات بین‌المللی منتشر و ۴.۵ میلیون مدرک نیز در معتبرترین کنفرانس‌ها ارایه شده است.

به گفته وی از این تعداد مدرک تنها ۱۲۶ هزار و ۴۲۹ مورد مقالات برتر (پراستناد) هستند که آن را «تولید علم برتر» می‌نامند.

سرپرست ISC با تاکید بر این که استنادها در دنیای علم مهمترین عامل مرجعیت علمی هستند، اضافه کرد: استنادها بیانگر میزان استفاده از علم تولید شده است و هر چه مقدار استنادها بیشتر باشد به آن معنی است که میزان اثرگذاری آن علم بیشتر است.

دهقان ادامه داد: مقالات پراستناد هر چند تحت عنوان مقالات یک درصد برتر نیز شناخته می‌شوند، اما ارقام نشان می‌دهند که سهم این مقالات از کل مدارک دنیا کمتر از یک درصد است.

وی با تاکید بر این که سهم ایران از مقالات پراستناد دنیا در حال افزایش است، افزود: در سال ۲۰۰۶ تنها ۳ دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید کردیم، اما این رقم در سال ۲۰۱۵ به ۱.۵ درصد و در سال ۲۰۱۶ به ۲.۲ درصد رسیده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام یادآور شد: برخلاف ایران، سهم ترکیه از پراستنادترین مقالات دنیا به طور مرتب در حال کاهش است به گونه‌ای که سهم ترکیه از مقالات پراستناد بین‌المللی از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹ یک روند رو به رشد را تجربه کرده است و از ۶ دهم درصد به ۱.۱ درصد رسید.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که در سال ۲۰۱۰ این رقم به ۹ دهم درصد رسید و در سال ۲۰۱۶ سهم ترکیه از مقالات پراستناد دنیا ۹ دهم درصد است.

دهقانی افزود: مقایسه تعداد مقالات پراستناد ایران و ترکیه نشان می‌دهد که سهم ایران از مقالات پراستناد به سرعت در حال افزایش است و ترکیه را از سال ۲۰۱۳ پشت سرگذاشته است.

وی گفت: در سال ۲۰۱۲ تعداد مقالات پراستناد ترکیه ۱۲۷ مورد و ایران ۱۰۹ مورد بود، اما در سال ۲۰۱۳ سهم ایران به ۱۵۶ مورد رسید و سهم ترکیه هر چند به ۱۴۸ مورد افزایش یافت، اما بعد از ایران قرار گرفت.

دهقان ادامه داد: ایران در سال ۲۰۱۴ تعداد ۱۹۱ مقاله پراستناد تولید کرد در حالی که تعداد مقالات ترکیه به ۱۶۱ مورد رسید و در سال ۲۰۱۵ مجددا تعداد مقالات پراستناد ایران افزایش یافته و به ۲۲۷ مورد رسید، اما در این سال تعداد مقالات پراستناد ترکیه کاهش یافت و به ۱۵۲ مورد رسید.

دهقانی با بیان این که پایگاه استنادی ISI همواره به ارایه مقالات پراستناد در 10 سال اخیر می‌پردازد، اظهار کرد: اگر به سهم تولید علم کشورهای مختلف دنیا از مقالات پراستناد و سهم آنها از کل تولید علم دنیا در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ بنگریم واقعیت‌های جالبی پدیدار میشود.

به گفته وی آمریکا ۲۷ درصد از علم دنیا را تولید می‌کند و از این لحاظ جایگاه نخست دنیا را در اختیار دارد. این کشور ۵۱ درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید می‌کند بنابراین تقریبا دو برابر سهم تولید علمش مقاله پراستناد تولید می‌کند.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام خاطر نشان کرد: انگلستان حدود ۶ درصد علم دنیا و حدود ۱۴ درصد مقالات پراستناد دنیا را تولید کرده است. سهم مقالات پراستناد این کشور نیز بیش از دو برابر سهم تولید علم این کشور است.

وی با اشاره به وضعیت کشور چین، گفت: این کشور حدود ۱۲ درصد علم دنیا و حدود ۱۳ درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید کرده است ضمن آن که آلمان ۶ درصد علم دنیا و ۱۲ درصد از مقالات پراستناد دنیا را تولید می‌کند. فرانسه نیز حدود ۴ درصد علم دنیا و ۸ درصد مقالات پراستناد دنیا را تولید کرده است.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با تاکید بر این که براساس تعداد مقالات در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ رتبه ایران ۲۲ و رتبه ترکیه ۱۸ خواهد بود، یادآور شد: اما از نظر تعداد مقالات پراستناد و به عبارت دیگر کیفیت مقالات تولید شده برای دو کشور وضعیت متفاوت است. بر این اساس، رتبه ایران ۳۵ و رتبه ترکیه ۳۳ است.

به گفته وی ترکیه حدود ۱.۵ درصد از علم دنیا را تولید کرده اما حدود ۹ دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا در این دوره زمانی را به خود اختصاص داده است.

دهقان با بیان این که در همین فاصله زمانی ایران حدود یک درصد از علم دنیا را تولید کرده است و حدود ۸ دهم درصد از مقالات پراستناد دنیا را به خود اختصاص داده است، افزود: هم اکنون در سال ۲۰۱۶ ایران از لحاظ کمیت تولید علم در پایگاه ISI از ترکیه پیشی گرفته است.

وی اضافه کرد: ایران تا 4 تیرماه سال جاری تعداد ۱۵ هزار و ۸۵۲ مدرک و ترکیه تعداد ۱۵ هزار و ۳۵۸ مدرک تولید کرده است. هر چند اطلاعات سال ۲۰۱۶ هنوز کامل نشده است، اما سهم تولید علم ایران نسبت به سال گذشته افزایش یافته و از ۱.۵ درصد در سال ۲۰۱۵ به ۱.۸ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است.

دهقان با تاکید بر نقش دانشگاه‌های کشور در تولید مقالات پراستناد، توضیح داد: دانشگاه شریف در دوره زمانی ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶ بیشترین تعداد مقالات(۹۵ مقاله) پراستناد را در معتبرترین مجلات بین‌المللی منتشر کرده است.

منبع: ایسنا